piątek, 26 lutego 2010
Pałacyk Gościnny w Białymstoku - cz. 4

Sień górna

Pałace i dworki Branickiego w malowidłach ściennych

Wchodząc po schodach Pałacyku Gościnnego docieramy do Sieni górnej.  Na ścianach znajdują się freski przedstawiające rezydencje Pana Krakowskiego Jana Klemensa Branickiego wykonane przez Roberta Stpiczyńskiego. Przedstawiają one rezydencje w Białymstoku, Warszawie, Choroszczy, Wysokim Stoczku, Stołowaczu i Hołowiesku, te trzy ostatnie już nie istnieją.
Do rekonstrukcji dawnego widoku rezydencji posłużyły rysunki Ricauda de Tirregaille'a.

Rezydencja w Białymstoku, wizerunek z 1772r, malowidło ścienne

Pawilon w Wysokim Stoczku, już nie istniejący wizerunek z ok. poł. XVIII w. malowidło ścienne

Rezydencja w Choroszczy wizerunek z ok. poł. XVIII w. malowidło ścienne

Pałac w Warszawie wizerunek z 1762r malowidło ścienne,  obecnie ul. Miodowa

Dworek w Stałowaczu już nie istniejący, malowidło ścienne

Stołowacz w Starostwie Bielkim leżącym przy dordze ze Strabli do Bielska, hetman prowadził tam hodowlę koni, stąd konie na pierwszym planie.

Dworek w Hołowiesku już nie istniejący, malowidło ścienne

Hołowiesk położony tuż obok Bielska. Na tym malowidle ściennym uwagę zwraca sześciokonna kareta ze Stanisławej Augustem Poniatowskim, król wielokrotnie nocował w hołowieskim dworze zmierzając na Litwę.

Będąc w Pałacyku Gościnnym warto na własne oczy zobaczyć te ścienne, moim zdaniem perełki wykonane przez Roberta Stpiczyńskiego.

Tekst na podstawie książki: "Pałacyk Gościnny w Białymstoku"

środa, 18 listopada 2009
Pałacyk Gościnny w Białymstoku - cz. 3

Pokój ogrodowy i pokój trejażowy

Każdy kto był ostatnio na ślubie cywilnym w Pałacyku Gościnnym jest pod wrażeniem dwóch sal na parterze Pałacyku, pokoju ogrodowego (tu odbywa się główna ceremonia zaślubin) i obok pokoju trejażowego (trejażowa altana - ażurowa budowla ogrodowa z drewnianych krat) połączonych ze sobą szeroką arkadą i dwoma  schodkami. 

Nisza z ukrytymi drzwiami w pokoju ogrodowym

Na ściennych malowidłach widnieją rośliny, kwiaty, ptaki oraz zwierzęta.
W pokoju terażowym różane gałązki wplataja się w zielone kratki ogrodowej
altany.  Ściany i sufity pomieszczeń pokrywają iluzjonistyczne malowidła,
ukazujące dalekie krajobrazy ze stawami i kaskadami. Na niebie, pod obłokami, fruwają motyle i ptaki, rozwieszając w pokoju ogrodowym kwiatowe girlany.

Widok Altany Chińskiej w pokoju  trejażowym

Widok boskietu ogrodu  z Altaną pod orłem w pokoju trejażowym

W pokoju trejażowym możemy znaleść w przemyślny sposób ukrytą informacje o autorach pięknych fresków. Na balustradzie widnieje paleta malarska z pędzlem
i rulonem zwiniętych projektów. Na rozwiniętej kartce pod paletą można
przeczytać:

"A D 2002 Projekt i polichromię wykonał Konserwator Dzieł
Sztuki Robert Stpiczyński  W realizacji pomagal Witold Górynowicz
 Pomocnicy Waldemar Derewońko Marta Siegień".

Mnogość fresków powiduje że możemy się im przyglądać niemal bez końca.

Tekst na podstawie książki: "Pałacyk Gościnny w Białymstoku"

poniedziałek, 16 listopada 2009
Pałacyk Gościnny w Białymstoku - cz. 2

Swój obecy wygląd wnętrza Pałacyku Gościnnego zawdzięcza Robertowi Stpiczyńskiemu. W 2000 r. Urząd Miejski w Białymstoku mianował  Roberta Stpiczyńskiego głównym wykonawcą dekoracji ściennych, złoceń i kopii malarskich w XVII-wiecznym Pałacu Gościnnym. W Pałacyku Gościnnym polsko-włoski artysta malarzy i konserwator dzieł sztuki Robert Stpiczyński, wraz z grupą współpracowników, dokonał rekonstrukcji wnętrz pałacowych, która została uznana za jedną z najlepszych w Polsce.

Sień górna - Autoportret R. Stpiczyńskiego - malowidło ścienne

W kwietniu 2000 roku Zarząd Miasta Białegotoku podjął decyzję o renowacji wnętrz Pałacyku przy ul. Kilińskiego 6 i zadanie to powierzył Robertowi Stpiczyńskiemu (prace w zakresie malarstwa ściennego i sztalugowego)  oraz Wojciechowi Lachowiczowi (prace snycerskie, sztukatorskie i pozłotnicze, jak również w metalu, szkle i innych materiałach). Prace w Pałacyku rozpoczęte w lipcu 2000 r., trwaly do poździernika 2003 r.  Wcześniej w 1996 r. naprawiono dach - jedynie prowizorycznie, gruntowyn remont dachu przeprowadzono w 2006r, odnowiono elewacje,  oraz w 1999 r., zmodernizowano pomieszczenia sanitarne i wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną.  Podczas remontu rozpoczętego w 2000 r. wymieniono instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, całą stolarkę zewnętrzną oraz lastrykowe parapety okienne zastąpiono kamiennymi z wapieni z Morawicy.
Dokonano też paru korekt budowlanych - wyburzono przedsionek przed Salą na piętrze, usunięto ściankę pomiędzy pokojami ogrodowymi na parterze, przesunięto niektóre ściany (z Sieni górnej do Sali i Gabinetu) i drzwi (z Sali do Gabinetu), zamurowano okna jedno nad schodami i dwa w Sali), ujednolicono łuki otworów drzwiowych i okiennych oraz wykonano tynki wapienne pod przyszłe malowidła. Ułożono posadzki z dębiny i jesiony - w dwuch pokojach na parterze, w Sieni górnej i w Gabinecie. Po wykonaniu tych prac w październiku 2001 r. do prac artystycznych przystąpił Robert Stpiczyński i Wojciech Lachowicz.  W lipcu 2002 r. dzięki wielkiemu zaangażowaniu obu artystów i ich współpracowników udostępniono parter a w październiku 2003 r. zakończono prace w całym Pałacyku. Według wyliczeń mistrza Stpiczyńskiego, powierzchnia muru pokrytego malowidłami wyniosła 850 m.
Kolejny etap prac w Pałacyku obejmował wyposażenie go w meble, firanki i dywany. Wykonaniem firanek w Sali i w Gabinecie, zajął się W. Lachowicz w 2005 r., dywany natomiast na schodach i w Pokoju ogrodowym wyprodukowała białostocka "Agnela" według projetu Zofii Lipińskiej z Jeleniej Góry w 2006 r.
Końcowym etapem było wyposażenie Pałacyku w meble, które wykonał stolarz - konserwator dzieł sztuki z Warszawy Krzysztof Makowski w latach 2005-2007.

Wyrazy uznania wszystkim którzy przyczynili się do udanej renowacji
wnętrz Pałacyku, szkoda tylko że nie jest on ogólnie dostępny do zwiedzania.

Tekst na podstawie książki: "Pałacyk Gościnny w Białymstoku"

niedziela, 15 listopada 2009
Pałacyk Gościnny w Białymstoku - cz. 1

Budowę Pałacyku rozpoczęto z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego. Pałacyk przeznaczony był na apartamenty gościnne dla gości odwiedzających dwór hetmański. W 1771 r. budynek był już gotowy w stanie surowym. Śmierć Branickiego w 1771 r, przerwała budowę na kilka lat, prace zostały podjęte w 1776 roku. Ich wykonawcą był ówczesny nadworny architekt Izabeli Branickiej - Jan Sękowski, on też tu zamieszkał.

Pałacyk w okresie międzywojennym - zdjęcie z książki "Żyć architekturą"

W 1796 roku budynek został wydzierżawiony Kamerze Pruskiej, mieściła się w nim siedziba prezydenta Kamery. Po śmierci Izabeli Branickiej, wraz z całym zespołem pałacowo-ogrodowym znalazł się w posiadaniu cara Aleksandra I, w 1837 roku przekazany Instytutowi Panien Szlacheckich. Od roku 1898 do wybuchu II wojny światowej, pałacyk znajdował się w rękach prywatnych. Jego właścicielami byli: kupiec białostocki Andrzej Literer, następnie fabrykant łódzki Edward Herbst. W 1927 roku posesja została podzielona na sześć działek. Część na której stał pałacyk, kupił Hirsz Wider. W budynku przeprowadzono wówczas prace adaptacyjne - do 1939 roku mieściła się w nim restauracja Savoy, klub, kawiarnia oraz cukiernia na parterze. W czasie okupacji pałacyk użytkowany był przez władze niemieckie. W 1944 r., podczas działań wojennych pałacyk uległ całkowitemu spaleniu, zostały tylko mury.

Pałacyk  po zniszczeniach wojennych - zdjęcie z książki "Żyć architekturą"

Odbudowany został w latach 1947-1952, według proj. Stanisława Bukowskiego. Mieściły się tu kolejne muzea, potem Wydział Architektury Politechniki Białostockiej i wreszcie Pałac Ślubów. W 1990 r. właścicielem Pałacyku stała się Gmina Białystok. Od 1996 r. rozpoczęła w nim prace remontowe trwające do 2007 r.

Pałacyk  po odbudowie - zdjęcie z książki "Żyć architekturą"

Pocztówka początek lat 60 - tych

Obecnie w Pałacyku znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne Urzędu Miejskiego i Urząd Stanu Cywilnego.

Pałacyk obecnie.

W następnej części wnętrza Pałacyku.

poniedziałek, 17 listopada 2008
Zakłady Kolejowe w Starosielcach - Powroty 9

Impresje historyczne na bazie filmowych materiałów archiwalnych prezentujące miejsca w mieście 20, 30 lat temu i dzisiaj. Co ocalało, czego już nie ma, co się zmieniło wokół nas? Próba zapisu upływającego czasu i jednocześnie dokumentacja historyczna.

Interesujący cykl TVP oddziału Białystok

czwartek, 06 listopada 2008
Zakłady "Fasty" - Powroty 8

Impresje historyczne na bazie filmowych materiałów archiwalnych prezentujące miejsca w mieście 20, 30 lat temu i dzisiaj. Co ocalało, czego już nie ma, co się zmieniło wokół nas? Próba zapisu upływającego czasu i jednocześnie dokumentacja historyczna.

Interesujący cykl TVP oddziału Białystok

wtorek, 21 października 2008
Zakłady "Sierżana" - Powroty 7

Impresje historyczne na bazie filmowych materiałów archiwalnych prezentujące miejsca w mieście 20, 30 lat temu i dzisiaj. Co ocalało, czego już nie ma, co się zmieniło wokół nas? Próba zapisu upływającego czasu i jednocześnie dokumentacja historyczna.

Interesujący cykl TVP oddziału Białystok

wtorek, 07 października 2008
Zakłady "Uchwyty - "Powroty" - 6

Impresje historyczne na bazie filmowych materiałów archiwalnych prezentujące miejsca w mieście 20, 30 lat temu i dzisiaj. Co ocalało, czego już nie ma, co się zmieniło wokół nas? Próba zapisu upływającego czasu i jednocześnie dokumentacja historyczna. Interesujący cykl TVP oddziału Białystok.

 
1 , 2 , 3 , 4
| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zakładki:
Białostockie kolekcje
Białostockie strony
*Muzyczny Białystok*
PANORAMY SFERYCZNE
PDF-y
Sport Białostocki
Transmisja LIVE
Widok z kamery

Click for Białystok, Poland Forecast